Új hullám a tetőn

Alkalmazástechnikai útmutató az Ondura bitumenes hullámlemezekhez

ELŐKÉSZÜLETEK

LEJTÉS ÉS ALÁTÁMASZTÁS

Az Ondura bitumenes hullámlemezfedés 15° vagy annál meredekebb tetőhajlás esetén alkalmazható. A táblák minimum 14 cm-es alsó, és egy hullámnyi oldalsó átfedéssel kerülnek beépítésre.
A léc kiosztásánál figyelembe kell venni, hogy az átlapolás alatt mindig legyen alátámasztás. Ennek értelmében, alapesetben a 186/3= 62 cm-es léckiosztás ajánlott.
Alacsony, (10° és 15° közötti) tetőhajlásszög esetén, vagy ha a területen nagy hóterheléssel kell számolnunk, a tetőléc-távolságot is 186/4= 46,5 cm, 186/5= 37 cm, vagy 186/6= 31 cm-re kell csökkenteni. Ebben az esetben a 20 cm-es (vagy annál is nagyobb) alsó átfedés, és kétbordányi oldalsó átfedés alkalmazása ajánlott. (Bizonytalanság esetén még sűrűbb tetőléc kiosztás megfontolását ajánlunk)
Íves tetők esetén a felső, alacsonyabb hajlásszögű szakaszon kell csak sűríteni a tetoléc kiosztást.
Különleges idojárási feltételek között, vagy tetőtér beépítés esetén teljes deszkázat (vagy OSB háncslemez) és alátétlemez alkalmazása ajánlott.
24 m-nél nagyobb eresz-gerinc távolságú tetők

esetében csak akkor ajánljuk az anyag használatát, ha a hajlásszög legalább 15°.10°-nál kisebb tető dőlésszög esetén nem ajánljuk az anyag alkalmazását. 62 cm-nél nagyobb tetőléc-távolság komoly problémákat okozhat, ezért nem engedélyezett.

ESZKÖZÖK, ÉS ANYAGOK

A következő eszközökre van szükség az Ondura-termékek felrakásához:
- szöghúzó kalapács
- vídia-betétes elektromos körfűrész
- spárga
- 4 cm átmérőjű fa tipli vagy cső
- acél mérőszalag
- csapózsinór
- zsindelyvágókés

TÁROLÁS AZ ÉPÍTÉSI TERÜLETEN

A hullámlemezeket -annak beépítéséig- nedvességtől, sugárzó hőtől védett helyen kell tárolni. A raklapok eredeti műanyag csomagolását csak közvetlen felhasználás előtt bontsuk meg. Bontott raklap, kisebb mennyiség vásárlása esetén is ügyelni kell arra, hogy a lemezeket letakarva, a földtől elemelve, lehetőleg raklapon tároljuk. Ellenkező esetben az esővíz beszivároghat a lemezek közé, s ezzel komoly károkat okozhat.

AZ ONDURA LEMEZEK VÁGÁSA

Bordákkal párhuzamos vágáshoz használjunk éles pengéju zsindelyvágó kést, a bordákra merő-legesen pedig vídia-betétes elektromos kör-fűrész használatát ajánl-juk.
Vágáshoz viseljünk védő-szemüveget.


MEGFELELŐ SZELLŐZÉSI TERV

Ondura bitumenes hullámlemezzel fedett tetők esetében is elengedhetetlen a megfelelő szellőzés biztosítása. A szellőzési lehetőségek elzárásával nem lehet a meleget bent tartani. Ez a megoldás -a gyenge légmozgás következtében- nyáron a szerkezet és a fedés túlzott felmelegedését, télen páralecsapódást okozhat, mely a tetőszerkezet és a tetőfedés meghibásodásához vezethet. Hőszigetelt tetők esetében az előírt légrést a hőszigetelés és a lemezek között kell biztosítani. A 36. ábra bemutatja a helyes szellőzési rendszer kialakítását gerincelem, gerincszellőző elem, és átszellőztetett hézagkitöltő elem segítségével.

Mindezek ellenére kifejezetten ajánljuk, hogy szellőzési tervét ellenőriztesse egy építésszel vagy kivitelezővel a felrakás megkezdése előtt.

LEMEZSZÜKSÉGLET SZÁMÍTÁS

A tetőgerinc cm-ben mért hosszát osszuk el 112-vel (ez a lemezek hasznos szélességi mérete), s így megkapjuk az egy sorban levő lemezek számát. A maradékot kerekítsük fel a következő negyed tábláig.
Az esésvonal cm-ben mért hosszát osszuk el 186-tal (ekkora egy tábla hasznos hosszmérete), s ezzel határozzuk meg a sorok számát. A maradékot kerekítsük fel a következő félig.
Most szorozzuk össze a soronkénti lemezek számát a sorok számával, s így megkapjuk az erre a tetőfelületre szükséges táblák számát.(Ld.: 1. ábra).
Az összes tetőszakasz lemezszükségletének az összegéből megkapjuk a teljes tetőre szükséges mennyiséget.
Alacsony tetődőlésszög, vagy bonyolult tetőszerkezet esetén nagyobb vágási veszteséggel kell számolni.

AZ ÁCSMUNKA PONTOSSÁGÁNAK ELLENŐRZÉSE

Csúnya, fűrészfogas ereszszegélyek, s a ferde vágásokban eltunő hullámok elkerülésére, első lépésként meg kell győződnünk tetőnk pontos-ságáról. (Ld.: 4. ábra)

Egy olyan sarokpontnál, ahol az eresz és az oromszegély találkozik (A pont), mérjünk fel 4 métert az ereszen (B pont). Ezután mérjünk az eresztől felfelé 3 métert az oromszarufán, és ezt is jelöljük meg (C pont). Mérjük meg a B és C pontok közötti távolságot. Ha ez pontosan 5 méter, akkor tetőnk valóban derékszögű. Ha a távolság több vagy keve-sebb, mint 5 méter, akkor a tető nem derékszögű.
Ahhoz, hogy meghatározzuk a tető pontatlanságát az eresz és a gerinc között, szükségünk van két acél mérőszalagra. Az A pontból mérjünk fel 3 métert, a B pontból 5 métert, s ahol találkozik a két felmért távolság, ott lesz az új C pont.
Csapózsinórral jelöljünk ki egy krétavonalat az A pontból C-n keresztül egészen a gerincig.
A gerincnél mérjük meg a gerinc széle és a krétavonal közötti távolságot. Ez a tető pontatlanságának a mértéke.
Ezzel a módszerrel ellenorizzük le a tető összes sarkát.
Az Ondura lemezek rugalmassága 2-3 cm. Azon tetők esetében, ahol a pontatlanság mértéke nagyobb ennél az értéknél, javíttassuk ki a tető oromszegélyét, s csak ezután kezdjük meg a lemezek felrakását. (Ld.: 12 v. 13 ábra)

LEMEZEK BEÉPÍTÉSE

ONDURA LEMEZEK FELRAKÁSA ÚJ ÉPÜLETRE
Új épületek esetén az Ondura lemezeket lehet tetőlécekre, vagy tömör, alátétlemezes aljzatra (pl.:OSB-re) fektetni. A lemezek felrakása előtt minden esetben győződjünk meg a felület biztonságosságáról. Tetőtér beépítés esetén tömör aljzat és alátétlemez alkalmazását ajánljuk.
A hullámlemezekkel csak +5 C° és +25 C° közötti hőmérsékleten lehet dolgozni. Az Ondura termékek meleg időben jobban, hideg időben kevésbé hajlékonyak.
+2 C° alatt a lemez könnyen törik, magas

hőmérsékleten a felhevült lemezeken a festék megsérülhet, a lemez beszakadhat.
A leszögezett Ondura lemezfelületen csak a tetőlécek fölött szabad közlekedni, és egyszerre több hullámra tegyük a lábunkat. Fontos a puha talpú cipő viselete.

ÚJRAFEDÉS ONDURA LEMEZEKKEL

Régi bitumenes zsindelytetőkre fektetve az Ondura lemezek új tetőként funkcionálnak. A homogén felületű tetőkön csak a megfelelő hosszúságú szögekre van szükség a lemezek felrakásához (2,5 cm hosszan nyúljon be az aljzatba.) Hullámos fémlemez, vagy egyéb egyenetlen tetők esetén elő-ször falécezést alkalmazzunk a tető hajlásszögének megfelelő kiosztásban, majd fektessük le az Ondura lemezeket az alkalmazástechnikai útmutató szerint. Elozőleg minden esetben győződjünk meg arról, hogy a lécezés biztosan van-e rögzítve.

A HELYES SZÖGELÉS

A hullámlemezeket csak az anyaghoz gyártott speciális szegekkel lehet rögzíteni. (Ld.: 5. ábra.) Másfajta szögek nem mindig tudják biztosítani a megfelelő erők felvételét.
Az Ondura lemezeket csak a hullámok tetején szabad szegezni. A tetőlécekre merőlegesen vezessük a szegeket -nem szöget bezárva-, így a műanyag fej rá tud simulni a hullámra. (Ld.: 6. ábra.) Nem szabad túlzottan, vagy túl kevéssé beverni a szöget. A leszögezett hullámokra mért csekély mértékű kéznyomásra nem szabad különválnia a lemeznek a szög fejétől.

A SZÖG KIHÚZÁSA A TÁBLÁBÓL

Használjunk szögkihúzó kalapácsot és másfél colos (f 4 cm) fa tiplit vagy csövet a szögek lemezből való kihúzásához. (Ez a technika minimálisra csökkenti a lemezek sérülési veszélyét). Tegyük a tiplit vagy csövet a kihúzandó szög melletti hullámba. Ezután használjuk a tiplit vagy csövet a szögkihúzó kalapács támaszaként. (Ld.: 7. ábra.)

LYUKAK JAVÍTÁSA

Szög-méretu lyukakat kitölthetjük rugalmas bitumenes tömítéssel, de bitumenes tömítőanyaggal fedett csavart is tekerhetünk a lyukba.
Nagyobb lyukak esetén óvatosan húzzuk ki a szögeket a sérült hullámokból, majd vágjunk egy teljes hosszúságú, s a lyukszélességnél két hullámmal szélesebb lapot. A lyuk mindkét oldalán egy-egy hullámnyi átfedéssel csúsztassuk az új lapot a felső sor átfedése alá. Ezután szögeljük a helyére.

AZ ELSŐ LEMEZ FELRAKÁSA

1. Az orom-szaru és az eresz találkozásánál levő saroktól mérjünk az eresz mentén 122 cm-t és jelöljük meg.



2. Az oromszaru és a gerinc találkozásánál lévő saroktól a gerinc mentén szintén mérjünk le 122 cm-t, (plusz-minusz a már korábban meghatározott pontatlanság mértékét- ha a tetőnk nem derékszögű), és ezt is jelöljük meg.


3. Csapózsinórral jelöljük ki a két jel közötti egyenest, később ehhez az egyeneshez igazítjuk a táblákat.


4. Ereszvonal kialakításához az összes alsó lemezt túl kell majd nyújtanunk a szarufák vonalán,


ennek kijelöléséhez verjünk egy-egy szöget a két szélső szarufa sarkába,és feszítsünk ki köztük egy spárgát az eresz teljes hosszában, a szarufák végétől 5 cm-nyi távolságban. E spárga-feszítéssel minden eresz-lemez egy sorba kerül, s így egységes látványt kelt.
5. Most megkezdhetjük az első lemez felrakását. A lemez oromszaru felőli oldalán kezdjük, az első hullámot szögezzük le az összes tetőléchez, így ez az él egy vonalba kerül az oromszegéllyel.
6. Széthúzással vagy összenyomással igazítsuk a lemez szemben levő élét a krétavonalhoz, kiküszöbölve ezzel a tető pontatlanságát. Szögezzük végig a lemezt a krétavonal felőli második hullám tetején (Ld.: 8; 12; 13. ábra), a szélső hullámot csak a következő lemez felrakása után rögzítjük. Hézagkitöltő elem használata esetén a szalagot az eresz leszögezése előtt kell feltenni.

AZ ELSŐ LEMEZSOR BEFEJEZÉSE

Most folytassuk az első sor elemeinek felrakását.
1. A krétavonaltól kezdve jelöljük végig az alsó tetőlécet 112 cm-es közönként, majd végezzük el ezt a folyamatot a gerincen is. (A 112 cm-es távolság 1 hullámnyi átfedésnek felel meg).

 
2. A lemezek illesztéséhez jelöl-jük ki csapózsinórral a jelek közti szakaszokat.

3. A 8. ábrán látható szegezési minta figyelembe vételével rakjuk fel az ereszsor maradék elemeit. (Az oldalsó átlapolás kialakítását ld.: a 19. ábra.)

A MÁSODIK LEMEZSOR FELRAKÁSA

A második sor felrakható hálóban, vagy kötésben.
Ha a lemezeket kötésben akarjuk felrakni, akkor kezdjük a 2. sort egy hosszában félbevágott táblával. (Ld.:10. ábra) Győződjünk meg róla, hogy pontosan a hullámvölgyben vágtuk ketté a lapot. Ettől a lemeztől kezdve a 2. sor táblái nem fognak egy vonalba esni az első sor krétavonalaival, ezért csapózsinórral jelöljünk ki egy új krétavonalat féltáblányi távolságra az élszarufától. Ezután rakjuk fel a második sor maradék részét, s használjunk hozzá egy új sorozat krétavonalat (112 cm-es távolságonként kijelölve) a helyes illesztés miatt. A második sor táblái 14 cm-t takarjanak rá az első sor tábláira. Fontos, hogy az átfedések közepe pontosan a tetőlécek fölé essen. (Ld.: 9. ábra)
Ha azt akarjuk, hogy az összes oldalsó átlapolás egy vonalba essen, egyszerűen kezdjük a második sort egy egész lemezzel, rögzítsük, és a rákövetkező soroknál alkalmazzuk ugyanazt a módszert, melyet az első sornál. (Ld.: 11. ábra)

BÁDOGOSMUNKÁK

HAJLÁSSZÖGVÁLTOZÁS

A 22. és 25. ábra mutatja az Ondura lemezek felrakását változó hajlásszög esetén. A bádogozási szélességet meg kell növelni, ha nő a hajlásszög-különbség, vagy minden olyan esetben, amikor a víz behatolási lehetősége ezt szükségessé teszi.

FALCSATLAKOZÁS

A 23. és 24. ábra bemutatja, milyen részletképzést kell alkalmazni, ha az Ondura tető oldalfallal találkozik.








KÉMÉNY BÁDOGOZÁS


Vágjunk egy akkora lyukat az Ondura lemezből (hullámvölgytől hullámvölgyig), mely körülveszi a kéményt. Távolítsunk el minden anyagot a lyukból és a kémény mögötti a tetőszakaszról. Ha a kémény hullámvölgy helyett hullámhegyre esne, akkor igazítsuk hozzá a bádogozást. Az alsó lejtéselemet, vagy az első oldali bádogozást a kémény mindkét oldalán hajlítsuk be a hullámvölgyekbe (Ld.: 27. ábra). Az Ondura lemezek és a bádogozás között használjunk hézagkitöltő elemet és ragasztót.

Készítsük el és építsük be a bal és jobb oldali bádoglemezt (Ld.: 27. ábra.) Az oldalbádogozást egy cső, vagy fa tipli segítségével tudjuk hullám alakúra hajlítani. Ragasszuk az oldalbádogozást a kéményhez, az első bádogozáshoz és az Ondura lemezhez.
Készítsük el és építsük be a hátsó bádogozást. Ragasszuk hozzá a bádogozást minden felülethez. Vágjunk ki egy kéményszélességű nyílást egy másik Ondura lemez aljából, majd illesszük a lemezt a kémény köré (Ld.: 29. ábra).
E lemez és a hátsó bádogozás között használjunk ragasztót. Hagyjunk helyet az Ondura lemez és a hátsó bádogozás között, nehogy megálljon a víz.
Figyelmeztetés: A hézagkitöltő elemmel lezárt kapcsolat nem képes ellenállni nagyobb mértékű víznyomásnak.

VÁPA BÁDOGOZÁS
Vápákhoz minimum 62 cm széles fém vápaelemet ajánlunk. Vágjuk a lemezeket vápairányú szögben; fordítsuk meg s a vápaél másik oldalán ragasszunk végig kéthullámnyi hézagkitöltő csíkdarabokat az átfedési minta szerint (Ld.: 28. ábra).
Ezután tegyünk ragasztót a hézagkitöltő elem lapos felére, majd a szalagok és a lemez közé. Fordítsuk vissza a lemezt a megfelelő oldalára, óvatosan fektessük a helyére, -így a beragasztózott hézagkitölto szalag a bádogozáshoz ragad-, majd szegezzük helyére.

BEFEJEZŐ MUNKÁK

A GERINC KIALAKÍTÁSA
A teto mindkét oldalán építsük be a lemezeket a gerinc lefedésének megkezdése elott. A gerinc-elem felrakásához a gerincnél, a lemezek felso szélei között a távolság nem lehet több 5 cm-nél. (32, 34, 35. ábra)

A lemezek felső végeit csak a gerincelem leszegezésével egy időben rögzítsük le.
Helyezzük az első gerincelemet a gerinc ural-kodó széliránnyal átellenes végére, a tetogerinc végétol 8-15 cm-es kilógással. Helyezzük be a hézagkitölto elemeket, majd Ondura szögekkel rögzítsük le a gerincelemeket, a hézagkitölto elemeket és az aláfektetett lemezek minden hullámhegyét

Most vágjunk be 8-15 cm-t a szélső gerincelem tetején a túllógásnak megfelelően. Hajtsuk le az eredményül kapott füleket az időjárás elleni védelem miatt. A következő gerincelemeket 14 cm-es átfedéssel helyezzük el.

ÉLGERINCEK LEFEDÉSE

Az élgerincnél az Ondura lemezeknek mindkét oldalról találkozniuk kell, hogy biztosítsák a lezáró gerincelem alátámasztását. Az aljzatnak alul szintén a helyén kell lennie, és elég közel a felső élhez, hogy az éllezárás biztonságosan szögezhető legyen. Csapózsinórral jelöljük meg az élgerinc mindkét oldalát a záróelem vonalában.
Ezután vágjuk a hézagkitöltő elemeket kéthul-lámnyi darabokra és bitumenes ragasztó alkalmazá-sával ragasszuk helyére az átfedési minta alapján. (Ld.: 31. ábra) Készítsük el az éllefedést 14 cm-es átfedésekkel.




KÖNNYŰ KARBANTARTÁS

Az Ondura hullámlemez tetőket könnyű karban-tartani. Az évek során elöregedett Ondura tetőnknek új életet adhatunk egy újrafestés által. Először söpörjük le a piszkot és távolítsuk el a törmeléket a tetőnkrol. Majd akár ecsettel, akár spray-vel felhordhatjuk az Ondura festéket, vagy más első osztályú 100%-os acryl, latex kültéri festéket.
Figyelmeztetés: Ondura tetőt ne tisztítsuk gőzölve, és ne használjunk túlnyomásos tisztító berendezést.

TARTOZÉKOK

GERINCSZELLŐZŐ ELEM

Az egész tető kiegyensúlyozott légáramlásának kielégítésére ideális termék az Ondura Gerincszellőző elem. Se-gít kirekeszteni a nedves-séget, csökkenti az energiaköltségeket és növeli a tető élettartamát. S mi több, a gerincszellőző elem beépítés után gyakorlatilag láthatatlan. A Gerinc-elem rögzítéséhez használjunk 70-es Ondura szegeket.

GERINCELEM

A Gerincelem hossza: 200,7 cm, szélessége: 48 cm. Gazdasági és kereskedelmi létesítményekre önmagában, lakóépületekre Gerinc-szellőző együttes alkalmazásával alkalmazható.

Ugyanabból az anyagból készül, mint az Ondura lemezek, és szintén 186 cm-nyi taréjgerincet, vagy élgerincet fed le 14 cm-es át-fedésekkel. Könnyusúlyú és könnyen beépíthető.

HÉZAGKITÖLTŐ ELEMEK

Két stílusú kapható: az átszellőztetett és a hagyo-mányos fajta. Az átszel-lőztetett hézagkitöltő ele-meket gerincszellőzőkkel kombinálva alkalmazzuk a magasabb szintű szellőzési rendszer eléréséhez, vagy minden olyan esetben, ahol plusz szellőzésre van szükség.
Hagyományos hézagkitöltő elemeket alkalmazunk, ha időjárásálló zárás a követelmény. Mindkét hézagkitöltő elem fajta 112 cm hosszú.

SZÖGEK

Szines PE-feju, bordázott szárú, horganyzott acél szegeket ajánlunk magas korróziós körülmények között, sós víz közelében vagy műtrágyázott területen és minden olyan esetben, ahol ezt az esztétikai igény megkívánja.

TűZÁLLÓSÁGI OSZTÁLY

Az Ondura lemezek a "D" tűzveszélyességi osztályba sorolhatók, és az V. Tűzállósági Fokozatú épületekben alkalmazhatók.

Az útmutatóban leírt technológiai megoldásoktól való eltérés nem vonja maga után a garancia elvesztését. A garanciális feltételekről a garancialevélben olvashat.

További információért keresse az importőrt:

KFT.
www.epito.ehun.eu